“30 июль-Одам савдосига қарши курашиш бутунжаҳон куни” муносабати билан “Одам савдоси билан боғлиқ жиноят ишлари бўйича одил судлов - халқаро ва миллий тажриба” мавзусида давра суҳбати ташкил қилинди
2021 йил 28 июль куни Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактабида БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси, Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссия  билан ҳамкорликда “30 июль-Одам савдосига қарши курашиш  бутунжаҳон куни” муносабати билан “Одам савдоси билан боғлиқ жиноят ишлари бўйича одил судлов - халқаро ва миллий тажриба”  мавзусида давра суҳбати ташкил қилинди.  Давра суҳбатида жиноят ишлари бўйича  судлар судьялари, Жиноят ҳуқуқи кафедраси Судьялар олий мактаби магистратураси  тингловчилари қатнашдилар.
Давра суҳбатида БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси эксперти Елена Няненкованинг “Одам савдоси қурбонларини ҳимоя қилиш механизмлари: халқаро тажриба”, Ички ишлар вазирлиги Тергов департаменти ўта муҳим ишлар бўйича терговчиси Н.И.Ходжабаеванинг “Одам савдосига қарши курашиш боғлиқ жиноят ишларини тергов қилиш муаммолари”, Судьялар олий мактаби магистратураси тингловчиси   Ў.Қахаровнинг “Руҳий мажбурлаш натижасида жиноят содир этган одам савдоси қурбонларини жиноий жавобгарликдан озод қилиш муаммолари” мавзусидаги маърузалари тингланиб, шунингдек одам савдоси билан боғлиқ жиноят ишлари бўйича суд-тергов амалиётида юзага келаётган масалалар юзасидан қизғин мунозаралар бўлиб ўтди.

Круглый стол на тему «Правосудие по уголовным делам, связанным с торговлей людьми - международный и национальный опыт» был организован по случаю «30 июля - Всемирного дня борьбы с торговлей людьми».
28 июля 2021 года в Высшей школе судей при Высшем судейском совете Республики Узбекистан совместно с региональным офисом Управления по наркотикам и преступностью ООН, а также малой комиссии по вопросам противодействия торговли людьми состоялся Круглый стол на тему «Правосудие по делам, связанных с торговлей людьми – международная и национальная практики», который был приурочен к Всемирному дню борьбы с торговлей людьми. В работе круглого стола участвовали судьи по уголовным делам на местах, а также слушатели магистратуры Высшей школы судей.
В ходе круглого стола были заслушаны доклады: Елены Няненьковой – эксперта Управления по наркотикам и преступностью ООН по вопросам противодействия торговли людьми на тему “Механизмы защиты жертв торговли людьми: международный опыт”; следователя по особо важным делам Следственного департамента МВД Н.И.Ходжабаевой на тему “Проблемы расследования уголовных дел по торговле людьми”; слушателя магистратуры Высшей школы судей У.Кахарова на тему “Проблемы декриминализации действий жертв торговли людьми”. Также были проведены дискуссии по проблемам, возникающим в судебно-следственной практике в связи с уголовными делами по торговле людьми.