ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ СУДЬЯЛАР ОЛИЙ КЕНГАШИ ҲУЗУРИДАГИ СУДЬЯЛАР ОЛИЙ МАКТАБИДА “СУД АМАЛИЁТИНИНГ ДОЛЗАРБ МАСАЛАЛАРИ” МАВЗУСИДА ХАЛҚАРО КОНФЕРЕНЦИЯ ЎТКАЗИЛДИ.
Конференцияда, хорижий экспертлар, ЮНИСЕФ халқаро ташкилотининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ходимлари, Бош прокуратура Академияси, Тошкент давлат юридик университети, Миллий гвардия Ҳарбий-техник институти вакиллари, Олий суд, Тошкент шаҳар ва туман судлари судьялари, Судьялар олий мактаби профессор ўқитувчилари   ва магистратура тингловчилари иштирок этдилар.
Конференцияда Япония Адлия вазирлиги Халқаро ҳамкорлик департаменти вакили судья Куроки Коута, Нагоя иқтисодиёт университети  профессори Ичихаши Кацуя, ЮНИСЕФ халқаро ташкилоти эксперти Сафинас Ахаева, маъмурий, жиноят  ва иқтисодий суд ишларини юритиш соҳасида бир қатор  миллий  экспертларнинг  маърузалари тингланди.
Конференция онлайн видео конференция режимида ялпи  ва икки секция мажлиси шаклида ўтказилди. Хусусан, “Суд амалиёти: хорижий ва миллий тажриба” номли ялпи йиғилишда маъмурий акт ва уни маъмурий орган ташаббуси билан бекор қилишдаги айрим чекловлар, маъмурий суд иш юритувида судга мурожаат қиладиган шахслар доираси – учинчи шахслар таҳлили мисолида, вояга етмаганларни жиноят судлови доирасидан чиқариш  тажрибаси, прокурор томонидан процессуал қонунчиликни қўллаш масалалари муҳокама қилинди.
Шундан сўнг, конференция иши секция йиғилишларида давом эттирилди.
“Жиноят ишлари юритувига янги процессуал институтларни жорий этиш истиқболлари” секциясида жиноят ишлари юритувида бепул юридик ёрдам институтини такомиллаштириш, миллий қонунчиликка дастлабки суд муҳокамасини татбиқ қилиш, жиноят процессида тергов судьяси институтини жорий қилиш   масалалари муҳокама қилинди.
“Суд амалиётида маъмурий иш юритувига оид қонунчилик нормаларини қўллаш масалалари” секциясида Маъмурий жавобгарлик тўғрисида кодексни такомиллаштириш, маъмурий суд ишларини юритишда прокурорнинг иштироки, маъмурий суд ишларини юритишни такомиллаштириш, масалалари, судловга тааллуқлиликни белгилашнинг асосий мезони сифатида маъмурий ҳужжат каби масалалар муҳокама қилинди.
Тадбир якунида халқаро ва миллий экспертлар  суд ва қонунни  қўллаш амалиётини такомилаштириш масалаларида конструктив ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олдилар.

В ВЫСШЕЙ ШКОЛЕ СУДЕЙ ПРИ ВЫСШЕМ СУДЕЙСКОМ СОВЕТЕ 3 ИЮЛЯ 2020 ГОДА ПРОВЕДЕНА МЕЖДУНАРОДНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ НА ТЕМУ “АКТУАЛЬНЫЕ АСПЕКТЫ СУДЕБНОЙ ПРАКТИКИ”.
В работе конференции приняли участие зарубежные эксперты,  сотрудники представительства международной организации ЮНИСЕФ в Узбекистане, представители Академии Генеральной прокуратуры, Военно-технического института Национальной гвардии, Ташкентского государственного юридического университета, судьи Верховного суда,  городского и районного судов города Ташкента, а также профессорско-преподовательский состав Высшей школы судей.
В ходе конференции были заслушаны выступления представителя департамента международного сотрудничества Министерства юстиции Японии, судьи Куроки Коута, профессора экономического университета г. Нагоя Ичихаши Кацуя, эксперта международной организации ЮНИСЕФ Сафинас Ахаевой, а также ряда  национальных экспертов в области административного, уголовного и экономического судопроизводства.
Конференция прошла в режиме онлайн-видеоконференции в формате пленарного и двух секционных заседаний. В частности, в пленарном заседании «Судебная практика: зарубежный и национальный опыт» были обсуждены вопросы административного акта и некоторых ограничений при его отмене административным органом; пределов лиц, обращающихся в административном суд на примере третьих лиц; отведения несовершеннолетних от системы уголовного правосудия через призму международных стандартов и опыта Узбекистана; а также применения прокурором в судах действующего законодательства.
Далее работа конференции была продолжена в секционных заседаниях. В секции «Перспективы внедрения в уголовное судопроизводство новых процессуальных институтов» были обсуждены вопросы совершенствования института бесплатной юридической помощи в уголовном судопроизводстве; внедрения института предварительного слушания в национальное закондательство; внедрения в отечественный уголовный процесс института следственного судьи.
В секции “Вопросы применения в судебной практике норм, касающихся административного производства” были рассмотрены аспекты совершенствования Кодекса об административных нарушениях; реформирования  административного судопроизводства; участия прокурора в административном судопроизводстве; административного акта, как основного критерия определения подсудности дела. По итогам секционных заседаний проведена активная дискуссия рассмотренных вопросов.
В заключении мероприятия зарубежными и национальными экспертами была достигнута договоренность о продолжении конструктивного диалога по вопросам совершенствания судебной и правоприменительной практик.