Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактаби томонидан 2021 йилнинг 27 апрель куни ташкил этилган “Фуқаролик кодекси лойиҳаси муҳокамада: инсофли эгалловчи институтини такомиллаштириш” мавзусидаги давра суҳбатида янги таҳрирда тайёрланган фуқаролик кодексининг қизғин муҳокамаси бўлиб ўтди.
Тадбирда иштирок этган юридик фанлар бўйича фалсафа доктори, доцент Қамбариддин Мирадҳамович Меҳмонов “”Фуқаролик кодекси: инсофли эгалловчининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш” ҳамда Судьялар олий мактаби докторанти, юридик фанлар номзоди, доцент Холмурод Рузиевич Исанов “Роман-герман ва умумий ҳуқуқ тизимларида инсофли эгалловчи: қиёсий-ҳуқуқий таҳлил” мавзуларида маъруза қилдилар.
Маърузачилар томонидан билдирилган таклифлар юзасидан Ўзбекистон Республикасининг фуқаролик қонунчилигини такомиллаштириш бўйича Идоралараро комиссия аъзоси Нодир Савриддинович Жўраев ҳамда Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитаси ҳузуридаги Кадастр агентлиги бош мутахассиси Азиз Абидов ўз муносабатларини  билдирдилар.

27 апреля 2021 года Высшая школа судей при Высшем совете судей Республики Узбекистан провела круглый стол на тему «Проект Гражданского кодекса в обсуждении: совершенствование института добросовестного приобретателя».
Принявший участие в мероприятии доктор философии по юридическим  наукам, доцент Камбариддин Мирадхамович Мехмонов выступил с докладом на тему «Гражданский кодекс: защита прав добросовестного приобретателя» и Холмурод Рузиевич Исанов, докторант Высшей школы судей, кандидат юридических наук, доцент выступил с докладом «Добросовестный приобретатель в романо-германской и общей правовой системах: сравнительно-правовой анализ».
Член Межведомственной комиссии Республики Узбекистан по совершенствованию гражданского законодательства Н.Жураев и главный специалист Кадастрового агентства при Государственном налоговом комитете Республики Узбекистан А.Абидов выразили свои мнения в отношении предложений, высказанных докладчиками.