"Оила қонунчилигини такомиллаштириш муаммолари"
Ўзбекистон Республикасида оила институтини мустаҳкамлаш ва унинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш, оила қонунчилигида келиб чиқаётган муаммоларни амалиётда бирхиллаштириш юзасидан Судьялар олий мактабида 2021 йилнинг 22 июнь куни “Оила қонунчилигини такомиллаштириш муаммолари: назария ва амалиёт мавзусидаги илмий-назарий конференция ташкил этилди.
Конференция очиқ мулоқот тарзида ўтказилиб, унда таниқли ҳуқуқшунос олимлар, инсон ҳуқуқлари бўйича вакил, “Маҳалла ва оила” илмий тадқиқот институти ходимлари, судьялар, профессор-ўқитувчилар, хусусий амалиёт билан шуғулланувчи нотариуслар ҳамда илмий изланиш олиб бораётган докторант тадқиқотчилар фаол иштирок этиб, амалдаги Оила кодекси ва Фуқаролик кодексидаги мавжуд муаммолар ва уларнинг ечимлари ҳақида қизғин баҳс мунозара асосида фикр-мулоҳазалар билдирилди.

“Проблемы совершенствования семейного законодательства"
В целях укрепления института семьи в Республике Узбекистан и совершенствования его правовых основ, унификации на практике проблем, возникающих в семейном законодательстве, 22 июня 2021 года в Высшей школе судей организована научно-теоретическая конференция на тему “Проблемы совершенствования семейного законодательства: теория и практика”.
Конференция была проведена в форме открытого диалога, в котором приняли активное участие известные ученые-правоведы, уполномоченный по правам человека, сотрудники научно-исследовательского института “Махалла ва оила”, судьи, профессора и преподаватели, нотариусы, занимающиеся частной практикой, а также докторанты, ведущие научные исследования.