Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактабининг мутахассиси Россия Федерацияси Ташқи ишлар вазирлиги, Москва давлат халқаро муносабатлар институти (МГИМО), Европа ўқув институти ва Европа Кенгаши томонидан ташкил этилган малака ошириш курсларида иштирок этмоқда.
Ушбу малака ошириш курслари «Россия хуқуқи ва хуқуқни қўллаш амалиётида инсон ҳуқуқларининг халқаро ва конституциявий кафолатлари: Европа Кенгаши доирасидаги 25 йиллик ҳамкорлик» мавзусига бағишланган. Бундан кўзланган мақсад Россия Федерацияси тажрибаси асосида халқаро инсон ҳуқуқлари қонунларининг асосий стандартларини таҳлил қилишдир.
Ўзбекистон Республикаси вакил-экспертлари билан бир қаторда, ушбу курсларда Қозоғистон, Арманистон, Қирғизистон Республикалари, Россия Федерацияси ва бошқа қатор мамлакатлардан вакиллар ҳам иштирок этишмоқда.
Курс 2021 йил 17 май куни Анатолий Торкунов – МГИМО университети ректори, Берге Бёрн – Европа Кенгаши Бош котибининг ўринбосари, Зиха Петра – Россия Федерациясидаги Европа Кенгаши дастурлар идораси раҳбари, Татьяна Москалкова – Европа Кенгаши дастурлар бўлими раҳбарининг кириш сўзлари билан бошланди.

«Реализация международных и конституционных гарантий прав человека в российском праве и правоприменительной практике: 25 лет сотрудничества в рамках Совета Европы»
Представитель Высшей школы судей участвует на курсах повышения квалификации, организованный Министерством иностранных дел Российской Федерации, Московским государственным институтом международных отношений (МГИМО), Европейским учебным институтом и Советом Европы на тему: «Реализация международных и конституционных гарантий прав человека в российском праве и правоприменительной практике: 25 лет сотрудничества в рамках Совета Европы». На курсах наряду с представителями-экспертами из Республики Узбекистан, также обучаются представители из Республики Казахстан, Республики Армении, Республики Кыргызстан, Российской Федерации и ряда других стран. Целью данного курса является изучения основных стандартов международного права по правам человека исходя из опыта Российской Федерации.
Курс стартовал 17 мая 2021 года с приветственных слов Торкунова Анатолия Васильевича – ректор МГИМО-Университета, Берге Бьёрн – заместитель генерального секретаря Совета Европы, Зиха Пётра – руководителя программного офиса Совета Европы в Российской Федерации, Москальковы Татьяны Николаевны – руководителя программного офиса Совета Европы.